Echipa Laboratorului de Printare 3D din cadrul Centrului de Inovație și e-Health al Universității de Medicină și Farmacie „Carol Davila” din București a participat la cea de-a 8-a ediție a Congresului Național al Societății Române de Rinologie, desfășurată la Timișoara în perioada 10-13 Septembrie, 2025.
În cadrul conferinței, Echipa laboratorului a participat cu două prezentări, intitulate “Segmentation and 3D printing in ENT” și “3D printing in Medicine – what is new, what is now?” ce au acoperit temele segmentării și printării 3D ca nou standard în medicina personalizată. Prezentările au fost elaborate în cadrul proiectului FDI intitulat „NextMEd – Dezvoltarea și Integrarea Tehnologiilor Emergente pentru Educația și Cercetarea Medicală Avansată”, CNFIS-FDI-2025-0694.
Astfel, în cadrul comunității medicale, continuăm promovarea valorii indispensabile pe care printarea 3D o oferă în era medicinii personalizate. Ne bucurăm să putem împărtăși progresul cercetării cu specialiști din domeniul ORL și nu numai și să întărim poziția laboratorului nostru ca pionier în dezvoltarea medicală modernă.
Mulțumim din nou Societății Române de Rinologie și mai ales Prof. Dr. Gheorghe IOVĂNESCU și Prof. Dr. Codruț SARAFOLEANU, pentru invitație și primirea călduroasă!
#cieh#umfcd#SRR#CNSRR2025#ORL#printare3D#segmentare#cercetare#inovatie



